Mrouskání a následná říje
Mrouskání (říje u koček) ukazuje na dosažení pohlavní zralosti a připravenosti k oplodnění.
První mrouskání se objevuje u koček mezi 6. a 14. měsícem věku. Většina koček ale dosáhne pohlavní dospělosti brzy na jaře, takže kočka narozená na konci roku bude pravděpodobně dospělá dříve než kočka narozená v létě. Odlišnosti jsou ale i u jednotlivých plemen - siamky mohou být schopné pářit se někdy už ve 14 týdnech, zatímco perské kočky se dostanou do říje třeba až v deseti měsících nebo i později. Vliv může mít také hierarchie ve smečce.
Mrouskání se ve většině případů projeví velmi nápadnou změnou chování, pouze u velmi malého počtu koček může být mrouskání nenápadné nebo i skryté. Kočky při říji nekrvácí, nehárají jako například feny.
I když jsou projevy mrouskání ve většině případů skutečně nepřehlédnutelné, kocouři poznají říji koček dříve než my a může dojít k nežádoucímu nakrytí. Skutečně nespoléhejte na to, že kočku od kocourů včas oddělíte.
Pokud nemáte chovná zvířata a koťata neplánujete, nechte je určitě včas kastrovat. Časté mrouskání kočky vysiluje, zároveň se vyhnete možnému zánětu dělohy, cystám na vaječnících a snížíte riziko rakoviny mléčné žlázy. Kastrace se doporučuje po prvním mrouskání a pro zdravou kočku se nejedná o nic nebezpečného. Kastrace se obvykle neprovádí v době mrouskání, protože děloha a vaječníky jsou v tomto období výrazně prokrvené a je tudíž vyšší riziko krvácení při operaci nebo dalších pooperačních komplikací.Pokud máte v plánu chovu se věnovat, musíte kočky a kocoury od věku půl roku od sebe oddělit.